X
تبلیغات
زولا

پسماندها و بازیافت

اخبار مربوط به زباله و بازیافت
چهارشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1388

گوجه فرنگی جایگزینی بی‌خطر برای آسپیرین است

جامعه > سلامت  - محققان در یک پژوهش جدید اعلام کردند: می‌توان گوجه فرنگی را بعنوان روشی ایمن و بی‌خطر برای مقابله با بیماری‌های قلبی جایگزین آسپیرین کرد.

به گزارش ایسنا، نتایج این پژوهش جدید نشان داده است که عصاره حاصل از دانه‌های گوجه فرنگی می‌تواند جایگزینی بالقوه به جای آسپیرین برای جلوگیری از بروز حملات قلبی و سکته مغزی باشد.

بر اساس این تحقیق، عصاره گوجه فرنگی موسوم به «فروتفلو» که از گلاتین موجود در اطراف دانه‌های گوجه فرنگی گرفته می‌شود ظاهرا در کاهش خطر تشکیل لخته‌های خونی موثر است.

دانشمندان انستیتو روویت در آبردین در این باره خاطرنشان کردند که نتایج حاصل از این آزمایشات به لحاظ آمار حائز اهمیت هستند.

پرووکسیس، شرکت تحقیقاتی که فروتفلو را تولید کرده است، پس از مقایسه تاثیرات فروتفلو با آسپیرین طی یک دوره هفت ماهه روی 43 شرکت کننده به این نتایج دست یافته است.

محققان خاطرنشان کردند که یکی از مزایای مهم استفاده از این عصاره به جای آسپیرین این است که عاری از هرگونه عوارض جانبی است که در صورت مصرف آسپیرین بوجود می‌آیند. در حالی که مصرف زیاد داروی آسپیرین سبب افزایش خطر زخم و خونریزی معده می‌شود اما فروتفلو این عوارض جانبی را ندارد.

به گفته متخصصان؛ گوجه فرنگی خواص مفید بسیاری دارد. از جمله این که به دلیل دارا بودن ویتامین‌های آ، ب، ث، کا و مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و آهن در تأمین انرژی و تقویت بدن نقش موثری برعهده دارد.

این صیفی یکی از مهم‌ترین منابع ویتامین آ محسوب می‌شود و بنابراین در تقویت بینایی، تقویت و سلامت پوست و بافت‌های مخاطی دهان و بینی و رشد و نمو استخوان‌ها ضروری است.

گوجه ‌فرنگی همچنین یک منبع غنی از ویتامین‌های ب 1 و ب 2 است که از این حیث در تسکین دردهای عصبی، رفع بی‌اشتهایی و درمان یبوست، نقصان ترشح شیر مادر و تورم‌ دهان سودمند است.

متخصصان تغذیه می‌گویند؛ مصرف گوجه ‌فرنگی به انسان نیرو و نشاط می‌بخشد و پوست و دانه‌های آن به هضم غذا کمک می‌کند و روده‌ها را نیز پاک می‌کند.

گوجه ‌فرنگی از بدن در برابر امراض و بیماری‌های عفونی حفاظت می‌کند. گوجه ‌فرنگی هضم مواد نشاسته‌ای را آسان می‌کند و مصرف گوجه ‌فرنگی برای اشخاصی که مبتلا به سنگ کلیه و مثانه و کبد هستند، تجویز شده است.

گوجه ‌فرنگی سرشار از ویتامین ث است و مقدار زیادی فسفر، آهن و کلسیم نیز دارد.

چهارشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1388

آلودگی صدا در بزرگراه‌های چمران ـ همت

  آلودگی صدا در بزرگراه‌های چمران ـ همت از حد استاندارد گذشته است به طوری که آلودگی صدا 72 دسیبل اندازه‌گیری شده در حالی که باید زیر 50 باشد

چهارشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1388

آلودگی آب و شبکه فاضلاب در تهران وضعیت وخیمی دارد

ایلنا: رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران گفت: متاسفانه وضعیت آلودگی آب و ناقص بودن توسعه شبکه فاضلاب در تهران هنوز بحرانی بوده و اوضاع قرمزی دارد.
به گزارش خبرنگار ایلنا معصومه ابتکارامروز با اشاره به اقدامات کمیته محیط‌زیست در شورای شهر تهران و بازدید این کمیته از مناطق شهرداری خاطر نشان کرد: طی سال جاری از سراهای محله، پروژه‌های فنی و عمرانی، بازیافت، پیاده‌روسازی، سرپوشیده‌سازی انهار و سیستم‌های روشنایی مناطق شهر تهران بازدید به عمل آمد.
او افزود: پروژه‌های مربوط به انرژی‌های نو، طرح‌های پارک انرژی، خطوط بی‌آرتی و مترو نیز بازدید شد.
رئیس کمیته محیط‌‌زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه لکه‌های صنایع آلاینده و مزاحمت‌های زیست‌محیطی در داخل زون‌‌های شهری وجود دارد، یادآور شد: از پروژه‌های ساماندهی صنایع و مشاغل شهری، خانه‌های سلامت، طرح سوله‌های بحران و مراکز معاینه فنی بازدیدهایی در طی سال صورت گرفت.
ابتکار با اشاره به بازدید از ایستگاه‌های ثابت و سیار سنجش و آلودگی هوا و صدا خاطر نشان کرد: آلودگی صدا در بزرگراه‌های چمران ـ همت از حد استاندارد گذشته است به طوری که آلودگی صدا 72 دسیبل اندازه‌گیری شده در حالی که باید زیر 50 باشد.
او ادامه داد: از مراکز فروش مواد شیمیایی خطرناک در ناصرخسرو و مجتمع‌های صنعتی خاوران نیز بازدیدهایی صورت گرفت.
به گفته ابتکار، طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی در تمام مناطق شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و موضوع آلودگی آب و لزوم دسترسی شهروندان به آب باکیفیت همچنان در دست بررسی است.
او به سایر بازدیدها از پروژه‌هایی همچون شبکه فاضلاب، معضلات زیست‌محیطی، بافت فرسوده، ایستگاه‌های CNG و کارگاه‌های عمران سطح مناطق اشاره کرد و یادآور شد: خوشبختانه وضع تفکیک مبداء زباله از حد پایلوت در مناطق شهرداری خارج شده و به مرحله عملیاتی رسیده است.
او با اعلام اینکه در ارزیابی شهرداری‌های مناطق 22گانه ترافیک همچنان اوضاع نابسامانی داشته و بحرانی بوده اعلام کرد: هنوز مردم به حمل‌ونقل عمومی قابل اعتمادی دسترسی ندارند و معضل ترافیک هنوز جای کار دارد.
او در ادامه به اوضاع بحرانی آلودگی آب اشاره کرد و گفت: طی بررسی صورت گرفته در مناطق شهرداری تهران معضل آلودگی آب همچنان مطرح بوده و این بحث نیاز به همکاری دولت دارد و بحثی ملی است.
رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران گفت: متاسفانه هنوز در توسعه شبکه فاضلاب مشکل داریم و شبکه فاضلاب همچنان اوضاع قرمزی دارد که دولت باید در این زمینه کار کند.
به گفته ابتکار هنوز مقابله با حیوانات موزی در تهران وضعیت قرمزی دارد و آنچنان به مصوبات شورای شهر از جانب شهرداری بها داده نمی‌شود.
او در پایان ادامه داد: از شورای شهر می‌خواهیم که در مورد واگذاری تصدی‌گری دولت و وظایف غیرحاکمیتی به شهرداری‌ها و شفاف کردن نحوه همکاری مجلس اقدام کند.

یکشنبه 16 اسفند‌ماه سال 1388

انتقال بی سیم برق، رویایی در حال پیوستن به واقعیت

 


انتقال نیروی برق بدون استفاده از سیم، از رویاهای دیرینه نویسندگان علمی‌تخیلی به شمار می‌رود. اما با پیشرفت‌های مهندسی، ابزارهای همراه و خودروهای الکتریکی، این رویا به زودی به واقعیت می‌پیوندد. کابل‌های برق همواره گرد و غبار را به خود جلب می‌کنند. کامپیوترها، تلویزیون‌ها و پخش کننده‌های موسیقی هر ساله باریک‌تر می‌شوند، ولی سیم‌های جمع شده در گوشه هر اتاق، یک مانع زشت بر سر راه مینیمالیسم واقعی است. آیا راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟

 

بعد از آن دردسر شارژ تلفن‌ها، ام‌پی‌تری پلیرها و پی‌دی‌ای‌ها قرار دارد. معمولا خیلی دردسر ساز نیست، ولی خیلی پیش می‌آید که شارژ باطری را فراموش کنید و خانه را با یک باطری خالی ترک کنید. آیا زندگی ساده‌تر نمی‌شد اگر هنگامی که وارد یک ساختمان می‌شدید، نیروی برق به طور نامرئی به دستگاه شما تابیده می‌شد؟ ارتباطات بی‌سیم در همه جا وجود دارد، پس چرا ما نمی‌توانیم برای همیشه دستگاه‌های الکترونیک خود را هم از کابل‌های برق جدا کنیم. نیوساینتیست در مقاله‌ای به پاسخی برای این پرسش پرداخته است.


تا کنون بهره‌وری پایین انتقال توان و مسائل ایمنی، تلاش‌ها برای انتقال بی‌سیم نیروی برق را بی‌اثر کرده بود، ولی چند شرکت نوآور جدید التاسیس و چند نام بزرگ، مانند سونی و اینتل، یک بار دیگر سعی دارند این امر را ممکن سازند. چند ساله اخیر شاهد ارائه سمینارهایی بوده است که وعده تامین نیروی الکتریکی مورد نیاز برای موبایل‌ها، لپتاپ‌ها و تلویزیون‌ها به صورت بی‌سیم می‌دهند. آیا ما به زودی شاهد وداع با سیم، یک بار و برای همیشه خواهیم بود؟


آرزویی به قدمت تولید برق


ایده انتقال بی‌سیم نیرو تقریبا به اندازه خود تولید برق قدمت دارد. در آغاز قرن بیستم، نیکلا تسلا پیشنهاد استفاده از کویل‌های بزرگ برای انتقال برق از طریق لایه تروپوسفر اتمسفر به خانه‌ها را داد. او حتی شروع به ساخت یک برج به نام واردن‌کلیف در لانگ‌آیلند نیویورک کرد، که یک برج مخابراتی خیلی بزرگ بود که می‌توانست با استفاده از آن ایده خود برای انتقال بی‌سیم نیروی برق را بیازماید. ولی داستان جایی قطع شد که حامیان مالی وی، هنگامی که دریافتند که هیچ راه عملی وجود ندارد که بشود مطمئن شد که مردم پول برقی را که از ان استفاده می‌کنند می‌پردازند، و در عوض شبکه برق سیمی گسترش یافت.


 


انتقال بی‌سیم دوباره در دهه 1960 بروز یافت، زمانی که یک هلیکوپتر مینیاتوری به نمایش درآمد که انرژی خود را از امواج مایکروویوی دریافت می‌کرد که از زمین به آن تابیده می‌شد. برخی ادعا کردند که یک روز ما قادر خواهیم بود که نیروی مورد نیاز فضاپیماهای خود را با تاباندن پرتوهای لیزر به آنها تامین کنیم. و به همین ترتیب، کارهای نظری زیادی بر روی احتمال تاباندن نیرو به زمین از فضاپیماهایی که انرژی خورشیدی را جذب می‌کنند، انجام شد.
با این وجود، انتقال نیروی بی‌سیم زمین به زمین در فاصله طولانی، نیاز به زیرساخت‌های گران قیمتی دارد، و با نگرانی‌ها در مورد امنیت انتقال نیرو از طریق امواج مایکروویو پرتوان، خیلی از این ایده استقبال نشد.


دردسری به نام کابل برق


به رغم اینکه ما در آینده نزدیک شاهد یک شبکه نیروی بی‌سیم نخواهیم بود، ایده تاباندن انرژی در یک مقیاس کوچک‌تر به سرعت در حال گسترش است. این تا حد زیادی به این دلیل است که با وجود ارتباطات بی‌سیم، مانند وای‌فای و بلوتوث، و مدارهای الکتریکی که هر روز کوچک‌تر می‌شوند، اکنون کابل‌های برق تنها مانع بر سر راه این هستند که کاملا قابل حمل شوند.


با این محرک جدید، مهندسین و شرکت‌های نواور به استقبال این چالش رفتند و به رغم اینکه تاباندن انرژی هنوز در مرحله طفولیت قرار دارد، به نظر می‌رسد که سه حالت برای آینده آن متصور باشد. استفاده از امواج رادیویی برای انتقال الکتریسیته شاید مشخص‌ترین راه حل باشد، چرا که در اصل از همان نوع از فرستنده‌ای و گیرنده‌ای استفاده می‌کنید که در مخابرات وای‌فای از آن استفاده می‌شود. شرکت پاورکست که در پیتزبورگ پنسیلوانیا مستقر است، به تازگی از این فناوری برای انتقال نیرویی در حد میکرووات و یا میلی‌وات در فواصل بیش از 15 متر برای حسگرهای صنعتی استفاده کرده است. آنها اعتقاد دارند که می‌توان یک روز از رویکرد مشابهی برای شارژ ابزارهای کوچکی مانند کنترل از راه دور، ساعت‌های زنگ‌دار و یا حتی موبایل استفاده کرد.


یک احتمال دوم برای ابزارهای پرمصرف‌تر، تاباندن یک پرتو لیزر فروسرخ تنظیم شده به یک سلول فتوولتائیک است که پرتو را به انرژی الکتریکی بازتبدیل می‌کند. این رویکردی است که شرکت
PowerBeam واقع در سن‌خوزه کالیفرنیا انتخاب کرده است، ولی تا کنون بازدهی آن تنها بین 15 و 30 درصد بوده است. درست است که می‌توان از این روش برای تامین نیروی دستگاه‌های پرمصرف‌تر استفاده کرد، ولی در عمل تلفات زیادی دارد.

 

این فناوری برای تامین نیروی لامپ‌های بی‌سیم، بلندگوها و ابزارهای الکترونیک با مصرف برق کمتر از 10 وات به کار رفته است. در طول زمان و با ارتقای فناوری لیزر و سلول‌های فتوولتائیک، شرکت امیدوار است که بازدهی بالاتر از 50 درصد هم امکان پذیر شود. گراهام می‌گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم در نهایت یک لپتاپ را به این ترتیب شارژ کنیم». بر خلاف برخی از فناوری‌های امکان پذیر دیگر، یک لیزر متمرکز انرژی کمی را در فواصل طولانی از دست می‌دهد، و بازدهی خود را از دست نمی‌دهد: «صد متر فاصله طوانی محسوب نمی‌شود».


پرتوهای دردسرساز


دیگران نسبت به عملی بودن این روش برای ابزارهای واقعا قابل حمل خوشبین نیستند، ابزاری که دائما در و بین اتاق‌ها در حرکت هستند. منو ترفرز، رئیس کنسرسیوم نیروی بی‌سیم در هلند می‌گوید: «یک پرتو فروسرخ نمی‌تواند برای شارژ یک گوشی موبایل مناسب باشد، چرا که جای مشخصی ندارد». راه حل پاوربیم قرار دادن یک لامپ کوچک فلوئورسنت در دستگاه گیرنده است تا دوربینی که در فرستنده کار گذاشته شده است، بتواند آن را رهگیری کند و امواج لیزر را به همان سو بفرستد. مشکل دیگر این است که برای هر دستگاهی که می‌خواهید شارژ کنید باید یک پرتو مجزا فرستاده شود، مسئله‌ای که به گفته آریستیدیس کارالیس از ام‌آ‌ی‌تی برای مهندسین دردسرساز خواهد بود، وی در حال حاضر مشغول کار بر روی یک سیستم جایگزین انتقال بی‌سیم نیروی برق است.


سومین احتمال نیز القای مغناطیسی است، که جذاب‌ترین انتخاب برای کاربرد‌های بزرگ محلی است. یک میدان مغناطیسی متناوب که از یک کویل ناشی می‌شودکه می‌تواند در کویل دیگری که در نزدیکی آن باشد، جریان الکتریکی را القا کند، این همن روشی است که خیلی از ابزارها مانند مسواک‌های برقی و حتی برخی از موبایل‌ها باطری‌های خود را شارژ می‌کنند. ولی مشکل اینجا است که به رغم اینکه درست در مجاورت کویل، بازدهی دستگاه خیلی خوب است ولی وقتی که حتی تنها چند میلیمتر فاصله وجود داشته باشد، این بازدهی به صفر می‌رسد.


 


این اصل شناخته شده‌ای است که در صورتی که دو شیء در فرکانس مشابهی رزونانس داشته باشند، انرژی مکانیکی منتقل شده، خیلی بیشتر می‌شود، وقتی که یک خواننده اپرا با صدای خود یک لیوان را به لرزش در می‌آورد از همین اصل استفاده می‌کند.

 
کارالیس و همکارانش می‌خواستند تا ببینند که آیا می‌توان به همین ترتیب بازدهی میدان مغناطیسی را در فواصل طولانی‌تر بالا برد یا نه.


گروه از یک کویل القایی متصل به یک خازن استفاده کردند. انرژی در مدار به سرعت بین یک میدان الکتریکی در خازن و یک میدان مغناطیسی در کویل نوسان می‌کند.

 
فرکانس این لرزش توسط توانایی خازن برای ذخیره بار و قابلیت کویل برای تولید یک میدان مغناطیسی کنترل می‌شود. اگر فرکانس در مدار فرستنده انرژی با گیرنده متفاوت باشد، رزونانس اتفاق نمی‌افتذ. نتیجه این خواهد بود که انرژی ارسالی از سوی فرستنده هم فاز با انرژی که در گیرنده وجود دارد نخواهد بود و در نتیجه آن، این دو همدیگر را خنثی می‌کنند.

 
ولی گروه به این نکته توجه داشت که اگر فرستنده و گیرنده رزونانت باشند، میدان‌ها در دو کویل با هم سنکرون خواهند بود، که به این معنی است که تداخل آنها سازنده است و مقدار انرژی منتقل شده افزایش می‌یابد.

 


 

شنبه 1 اسفند‌ماه سال 1388

مسیحیان به روزه زیست‌محیطی دعوت شدند

 چندین اسقف انگلیکن بریتانیا از مسیحیانی که از امروز چهارشنبه 28 بهمن ماه به مدت چهل روز وارد ایام روزه‌داری و توبه شدند خواستند در راستای حفاظت از محیط زیست مصرف کربن خود را کنترل کنند.

مهر نوشت:

به گزارش آسوشیتدپرس، دوره چهل روزه توبه و نیایش پیش از عید پاک از سوی مسیحیان مورد توجه قرار می گیرد با توجه به تفاوتهایی در تقویم کلیساهای غربی و شرقی، کلیساهایی چون انگلیکن، کاتولیک و متودیست از امروز این دوره را آغاز کرده و چهل روز دیگر عید پاک را به عنوان عید رستاخیر مسیح برگزار خواهند کرد.

ابتکار عمل امسال اسقفهای بریتانیایی با هدف متقاعد کردن مؤمنان روزه دار مسیحی در این ایام عدم استفاده از آی پاد و تلفن همراه در تلاش برای کاهش استفاده از الکتریسته و ساماندهی میزان استفاده از کربنی است که وارد هوا می شود.

ریچارد کارتس اسقف لندن گفت: فقیرترین مردم در کشورهای درحال توسعه از بیشترین اثرات منفی تغییرات جوی رنج می برند که به دست انسان ایجاد شده است.

وی همچنین اظهار داشت که ابتکار روزه کربن فرصتی برای نشان دادن عشق به خداوند به شیوه عملی است.