X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پسماندها و بازیافت

اخبار مربوط به زباله و بازیافت
شنبه 16 خرداد‌ماه سال 1394

بازیافت پت


مراحل بازیافت PET 

اولین قدم برای احداث یک واحد بازیافت پت مراجعه به اداره صنایع استان خود و درخواست برگه جواز تاسیس است.برای این کار فرم اداره صنایع را تکمیل می کنید که در آن مساحت زمین-مساحت سالن سرپوشیده-ارزش ماشین آلات-میزان برق مورد نیاز-میزان آب مورد نیاز و غیره را میپرسند.و شما با اخذ این برگه اولین قدم را برداشته اید.مدت اعتبار این برگه یک ساله است.و شما فرصت دارید تا نسبت به احداث واحد خود در این یکسال اقدام کنید.البته قابل تمدید هم هست.

خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه pet مانند استحکام مکانیکی بالا و استحکام اتصالات شفافیت وزن سبک و بی خطر بودن و نفوذ نا پذیری در برابر co2 سبب شده است که بطور گسترده در ساخت بطریهای نوشیدنی و الیاف بکار رود.مزیت دیگر استفاده از بطریهای پت اثر نداشتن pet  در مزه و پایداری در برابر گرماست.

صنعت با معرفی بطریهایی که از مواد نفوذ ناپذیر در ساخت آنها استفاده می شود و خواص استثنایی دارند دوره جدیدی را تجربه می کند.معرفی این بطریهای جدید منجر به گسترش بی سابقه بازار مصرف شده است.جنس این بطریهای شفاف چیزی نیست جز petکه پیش بینی میشود بازار مصرف آن روز به روز بیشتر هم بشود.بازیافت پت در اروپا به بیش از 250 هزار تن در سال رسیده است.

مهمترین کاربرد پت بازیافت شده در الیاف-موکت ها-عایق ها-پارچه های بی بافت-ورق ها-فیلم ها-نوارها-تسمه ها و بطریهای جدید پت است.

بطریهای شفاف پی وی سی بسیار شبیه بطریهای پت هستند.باید هنگام تفکیک به کد بازیافت در زیر بطری توجه کرد.

پی وی سی یا همان پلی وینیل کلراید اصلی ترین آلاینده پت است.pvc در پروسه بازیافت هنگام مخلوط شدن با پت ایجاد اسید می نماید که این اسید باعث شکنندگی و تغییر رنگ پت به زرد می گردد.که باعث افت کیفیت پت و غیر قایل قبول بودن آن برای خریدار نهایی می گردد.

آلاینده ها تاثیر به سزایی در ارزش بازیافتی پلاستیکهای جمع آوری شده دارند.آلاینده ها موجب افزایش هزینه ها گردیده و ضایعات صنایع بازیافت پت را نیز افزایش می دهد.

طریهای پت پس از آسیاب وارد یک سرند لغزنده می شود تا خاک و آلودگی باقیمانده از پرکها جدا شود.سپس وارد وان فلوتینگ یا شناورساز می شود تا در آن درب و لیبل از پت جدا شوند.

در بازیافت پت قسمت سورتینگ یا همان جدا سازی بطریها از نظر رنگ بیشترین هزینه را برای تولید کننده دارد چراکه برای این کار به نیروی کارگری زیادی مورد نیاز است.باید بیرنگ را از آبی و سبز و زرد و قهوه ای جدا کنند.بیشترین بار در ضایعات پت بیرنگ است.که مرغوب ترین نیز هست.

عضی واحدهای بازیافت بدلیل امکانات کم بطریها را فقط خرد می کنند با درب و لیبل بصورت در هم به فروش می رسانند.

حمل و نقل بطریهای ضایعاتی پت مقرون به صرفه نیست چون سبک هستند و حجیم.بنابر این بعضی واحدهای بازیافت یا فروشندگان این بطریها را از نظر رنگ جدا می کنند و درب و رینگی درب را هم جدا می کنند سپس پرس می کنند و به شکل مکعب در می آورند.مزیت این کار این است که فضای خالی بین بطریها فشرده شده و حمل و نقل آن اقتصادی می شود.

منبع: http://larimshimi.com/

http://pet.blogsky.com/