پسماندها و بازیافت

اخبار مربوط به زباله و بازیافت
دوشنبه 1 تیر‌ماه سال 1394

پروژه تولید کاغذ از آهک در همدان اجرا می شود

IMAGE634851154155156250.jpg

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از ایجاد طرح جدید تولید کاغذ از آهک در استان همدان خبر داد و گفت: در صورت اجرای این پروژه در همدان کمک شایانی به جامعه خواهد شد.

 به گزارش  آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، ، حمید رضا متین در مراسم روز معدن با بیان اینکه در خصوص صنایع معدنی سومین واحد فرو سیلیس کشور با حضور وزیر صنعت سال گذشته به بهره برداری رسید، اظهار داشت: چهار واحد فروسیلیس دیگر در استان همدان در دست اجراست که امیدواریم با افتتاح این پروژه ها سیلیس همدان ارزش پیدا کند.

 وی با بیان اینکه یکی از پروژه هایی که شستا اجرا خواهد کرد تولید منیزیوم از دولومیت است که سرمایه گذار حاضر و جواز آن صادر شده است، بیان کرد: کارهای پروژه تولید منیزیوم از دولومیت در حال پیگیری است.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از ایجاد طرح جدید تولید کاغذ از آهک در استان همدان خبر داد و با بیان اینکه این طرح برای نخستین بار در کشور انجام خواهد شد، عنوان کرد: دانشمند این طرح کانادایی است که یک شرکت چینی این دانشمند را خریده و اگر این پروژه در همدان شکل گیرد کمک شایانی به جامعه خواهد شد.

 متین با بیان اینکه پروسه تولید کاغذ از چوب هزینه بر و آلوده کننده است ضمن اینکه درخت کافی برای تولید کاغذ وجود ندارد، ادامه داد: هزینه برای رفع آلودگی ناشی از تولید کاغذ از چوب توجیه اقتصادی تولید کاغذ را پایین می آورد.

 وی همچنین به ساخت حسنیه همدانی ها در کربلا اشاره کرد و ابراز داشت: فعالان بخش معدن برای ساخت این حسنیه در کربلا کمک و همکاری کنند.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه ۱۰ روز پیش با حضور استاندار دو مصوبه آماده سازی جاده دینگیله کهریز که یک مجموعه معدنی در آنجا قرار دارد و مصوبه روستای تجرک گرفته شد، عنوان کرد: جاده روستا دینگیله کهریز از دستور کار سال ۹۵ در دستور کار سال جاری قرار گرفت و روستای تجرک نیز در سال ۹۵ انجام می گیرد.

 حمید رضا متین با بیان اینکه امسال افتتاح مدل سازی را خواهیم داشت، عنوان کرد: مدل سازی حرکتی برای جلوگیری از خام فروشی است.

 وی با بیان اینکه با شرایطی که قیمت سنگ آهن پیدا کرده در رکود شدیدی قرار داریم، عنوان کرد: امیدواریم شرایط بهتری برای فرآوری این ماده داشته باشیم.

 معاون برنامه ریزی استاندار همدان نیز در ادامه به نقش معدن و چگونگی اثر گذاری معدن در تولید ناخالص کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ۶۷ ماده معدنی در کشور شناخته شده است.

 هنوز پی جویی های معدنی در کشور ناقص است

 خسرو سامری با بیان اینکه هنوز پی جویی های معدنی در کشور ناقص است، عنوان کرد: در قانون بودجه اعتبار خوبی به پی جویی و ژئو فیزیک و ژئو شیمی نمی دهند و فقط میزان معادن در عمق خاصی از خاک شناسایی شده اند.

 وی با بیان اینکه باید کمیسیون صنایع و معادن و انرژی مجلس پی جویی هایی درخصوص اعتبار به بخش ژئو فیزیک و ژئو شیمی داشته باشند، عنوان کرد: هنوز نوع استخراج از معادن کشور سنتی است و زمانی که استخراج سنتی باشد میزان باطله و تلفات ماده معدنی بالا می رود و در واقع ثروت ملی هدر می رود.

 معاون برنامه ریزی استاندار همدان با بیان اینکه درخواست داریم اعتبارات مناسبی در مورد ماشین آلات استخراج معدن در نظر گرفته و در اختیار معدن داران قرار گیرد، ادامه داد: نقش بخش معدن در تولید ناخالص کشور اهمیت دارد و در بخش اقتصاد مقاومتی نیز بخش ثروت های ملی کشور ها در بخش معدن است.

 سامری با بیان اینکه اگر برروی استخراج، فرآوری، بسته بندی و صادرات مواد معدنی کار کنیم می توانیم ارزش افزوده خوبی داشته باشیم، بیان کرد: اگر سیلیس به فرو سیلیس تبدیل شود بهتر می توان آنرا به فروش رساند و می توان با تراش و بسته بندی سنگ های زینتی و قیمتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ برابر ارزش افزوده به دست آورد.

 وی با بیان اینکه در زمینه عدم اتصال به درآمد های نفتی باید به بخش معدن توجه ویژه داشت، بیان کرد: نباید به معدن نگاه جزیره ای داشت چراکه این ثروت ملی متعلق به همه است و باید به صورت ملی به آن نگاه شود.

 معاون برنامه ریزی استاندار همدان با بیان اینکه باید به همه مسائل کنار هم توجه شود و کسی که مواد معدنی یک معدن را استخراج می کند نباید به محیط زیست آسیب بزند، عنوان کرد: باید همه جانبه به معدن نگاه شود.

 خسرو سامری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه به موضوع ایجاد ثروت دارد، ادامه داد: ابلاغیه ستاد تسهیل صادر شده و می توان مشکلات تولیدی به طور کل و به خصوص در بخش معدن را در ستاد طرح کرد تا با حضور نمایندگان ادارات مشکلات مربوطه تا حد امکان کاهش داده شود.

 وی با بیان اینکه استان همدان استانی بسیار مستعد است و در صنایع معدنی حرف نخست را می زند، ادامه داد: استان همدان تنها معدن آندلوزیت کشور را دارد و تنها صادر کننده کربن کلسیم رسوبی است و یکی از مدرن ترین کارخانه های فرو سیلیس در استان همدان وجود دارد.

 معاون برنامه ریزی استاندار همدان با بیان اینکه عظیم ترین معادن دولومیت کشور در نهاوند است، بیان کرد: امیداوریم بتوانم به طور جدی از خام فروشی جلوگیری کنیم چراکه خام فروشی خط قرمز است و باید به دنبال صنایع تبدیلی باشیم.

منبع : http://papna.ir/home/ShowContent.php?ContentID=3633